Wynagrodzenia pracowników niebędących nauczycielami akademickimi

Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi (dalej w skrócie: pracownicy nbNA) zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, która określa wysokość stałych składników ich wynagrodzenia.

Szczegółowe zasady wynagradzania pracowników nbNA wynikającego z zawartego stosunku pracy, określa

Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 grudnia 2016 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej

Wynagrodzenie zasadnicze

Wynagrodzenie ustalone w umowie o pracę obejmuje stałe składniki płacy (wypłacane co miesiąc, z dołu):

  • wynagrodzenie zasadnicze
  • dodatek stażowy
  • premia regulaminowa

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustalana jest dla danego stanowiska pracownika (określonego w umowie o pracę) oraz kategorii zaszeregowania (również określanej w umowie o pracę), z uwzględnieniem wykształcenia, kompetencji pracownika oraz zakresu jego zadań i związanej z nimi odpowiedzialności. Pod uwagę może byc również brany poziom wynagrodzeń rynkowych dla pracowników o zblizonych kompetencjach i zakresie zadań.  

Wyżej cytowane rozporządzenie MNiSZW określa minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla danego stanowiska i danej kategorii zaszeregowania.

tabele stanowisk pracy, wymagań kwalifikacyjnych, minimalnego zaszeregowania i  minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi

 Dodatek za staż pracy

Przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, poczynając od czwartego roku pracy. Dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki tego dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca, dodatek przysługuje za ten miesiąc. Jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki tego dodatku nastąpiło w ciągu miesiąca, dodatek przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył to prawo.

Przy ustalaniu okresów pracy, od których zależy prawo pracownika do dodatku stażowego uwzględnia się:

1) zakończone okresy zatrudnienia (na podstawie świadectw pracy),

2) inne okresy, uwzględniane na podstawie odrębnych przepisów jako okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze,

3) okres asystenckich studiów przygotowawczych, odbytych na podstawie przepisów dotyczących zasad i warunków tworzenia w szkołach wyższych asystenckich studiów przygotowawczych,

4) okresy pobytu za granicą, wynikające ze skierowania udzielonego na podstawie przepisów o kierowaniu za granicę pracowników w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych

Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Jeżeli pracownik pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy (jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, powołania i in.), to okresy uprawniające do dodatku stażowego ustala sie odrębnie dla każdego stosunku pracy. Przy ustalaniu uprawnienia do dodatku stażowego nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u innego pracodawcy, u którego pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Nie uwzględnia się również innych okresów zaliczanych do stażu pracy, które zostały uwzględnione przez innego pracodawcę w celu naliczania dodatku stażowego.

Pracownik, pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, składa w WUM oświadczenie dotyczące niezaliczenia wykazanych przez niego okresów stażowych przez innego pracodawcę.

wzór oświadczenia dla celów ustalenia uprawnień do dodatku stażowego (plik rtf)

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu, z tym że zespół kierowany przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w tabeli A lp. 5 oraz 10-16 nie może liczyć mniej niż pięć osób, łącznie z osobą kierującą tym zespołem.

Wysokość dodatku funkcyjnego jest uzależniona od liczby pracowników kierowanej jednostki lub komórki organizacyjnej oraz od stopnia złożoności zadań związanych z wykonywaną funkcją.

Inspektorowi nadzoru inwestorskiego przysługuje dodatek funkcyjny za czas wykonywania czynności w ramach nadzoru inwestorskiego.

Pracownikowi, o którym mowa w tabeli B zawartej w załączniku nr 3 do rozporządzenia, zatrudnionemu na stanowisku robotniczym, który dodatkowo organizuje i kieruje pracą brygady składającej się co najmniej z 5 osób, łącznie z brygadzistą, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania.

Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia pełnienia funkcji kierowniczej do ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie jej pełnienia.

Pracownik zachowuje prawo do dodatku funkcyjnego za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

 Kategorie dodatków funkcyjnych sa uzależnione od zajmowanego stanowiska i są określone w załączniku nr 3 do Rozporządzenia MNiSZW.

Premia regulaminowa

 Na podstawie par. 22 Rozporządzenia MNiSZW z dnia 2 grudnia 2016 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej, pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim może być przyznana premia.

Premia ta jest przyznawana zgodnie z zakładowym regulaminem premiowania, ustalonym przez Rektora w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

W naszej Uczelni zasady i tryb przyznawania premii określa  Regulamin premiowania pracowników nie będących nauczycielami akademickimi zatrudnionych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, stanowiący załącznik do Zarządzenia nr 77/2017 Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z dnia 5 lipca 2017 r.

Regulamin ten określa kilka rodzajów premii, w tym premię regulaminową, która jest stałym składnikiem wynagrodzenia. Jej wysokość, określona jako procent sumy wynagordzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, wynika z indywidualnej umowy o pracę. Premia regulaminowa jest wypłacana co miesiąc, z dołu, wraz z wynagrodzeniem. Jej wysokość może ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu wyłącznie w przypadkach określonych w par. 9-13 wyżej wskazanego regulaminu.

Premie uznaniowe

Oprócz stałej premii regulaminowej, pracownicy niebedący nauczycielami akademickimi mogą otrzymawać premie uznaniowe, nie mające charakteru roszczeniowego, wypłacane nieperiodycznie:

  • premię motywacyjną,
  • premię bilansową,
  • premię z rezerwy premiowej dysponenta środków.

Zasady i tryb przyznawania tych premii określa wyżej wymieniony regulamin.

 

Pełną treść aktów prawnych regulujących sprawy wynagrodzeń pracowników niebędących nauczycielami akademickimi znajdziecie Państwo w zakładce: wynagrodzenia.