Nauczyciele akademiccy
Zasady udzielania urlopów wypoczynkowych nauczycielom akademickim reguluje art. 133 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Do spraw nieuregulowanych w tej ustawie, mają zastosowanie przepisy rozdziału I działu siódmego Kodeksu pracy.
Tryb udzielania urlopów wypoczynkowych nauczycielom akademickim został określony w naszej Uczelni w Regulaminie pracy WUM
Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze trzydziestu sześciu dni roboczych w ciągu roku. Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych.
Nauczyciel akademicki uzyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego. Jeżeli okres zatrudnienia nauczyciela akademickiego nie umożliwia mu wykorzystania pierwszego urlopu wypoczynkowego w okresie letniej przerwy w zajęciach dydaktycznych, to urlop powinien zostać udzielony w takim terminie, aby możliwe było wykorzystanie całego przysługującego urlopu.
Nauczyciel akademicki ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w przypadkach:
- zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego,
- ustania stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego,
- podjęcia pracy po powrocie z urlopu bezpłatnego, wychowawczego oraz urlopu dla poratowania zdrowia.
Nauczyciel akademicki zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia. Urlop jest udzielany w dniach roboczych, np. przy wymiarze zatrudnienia 1/2 etatu przysługuje 18 dni urlopu wypoczynkowego, o ile zatrudnienie trwa przez cały rok kalendarzowy. W takim przypadku, urlop udzielany jest w dni, które są dla niepełnoetatowego pracownika dniami świadczenia pracy.
W przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielowi akademickiemu przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu.
Dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy (zazwyczaj: sobota, niedziela) nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.
Zasady wynagradzania za czas urlopu wypoczynkowego oraz wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop określa Rozporządzenie MNiSZW w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich
Wzór wniosku o skierowanie na zaległy urlop wypoczynkowy dla nauczycieli akademickich:
Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi
Pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze:
20 dni roboczych - jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat
26 dni roboczych - jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W sytuacji:
- zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego,
- ustania stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego,
- podjęcia pracy po powrocie z urlopu bezpłatnego czy wychowawczego,
pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia.
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia. Urlop jest udzielany w dni, które są dla pracownikami dniami świadczenia pracy (zgodnie z harmonogramem pracy) w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Przynajmniej jedna część urlopu wypoczynkowego powinna obejmoać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Zasady udzielania urlopów wypoczynkowych pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi regulują przepisy:
rozdział I działu siódmego Kodeksu pracy,
Plan urlopów wypoczynkowych
W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ustala się plan urlopów wypoczynkowych dla wszystkich zatrudnionych pracowników.
W planie urlopów w pierwszej kolejności należy zaplanować urlop zaległy za ubiegły rok, który musi być wykorzystany w całości najpóźniej do 30 września następnego roku. Ponadto, należy zaplanować cały przysługujący wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie.
W przypadku pracowników, którzy w trakcie danego roku zamierzają przejść na emeryturę oraz pracowników zatrudnionych na czas określony, należy zaplanować cały przysługujący im urlop wypoczynkowy w okresie zatrudnienia.